Oyunlar Hakkında

Six Days in Fallujah Oyunu ve Gerçekte Yaşananlar

Irak’ın Hiroşiması olarak adlandırılan 1. ve 2. Felluce Muharebelerinde geçen oyun ilk başta 2010 da piyasaya sürülmesi planlanmıştı ama yaşanan tartışmalar ve eleştiri kampanyalarından sonra ancak 2023 yılında erken erişim olarak piyasaya sürüldü ve yoğun ilgi gördü. Oyunda ABD askeri olarak yanımızda bulunan oyuncularla birlikte, şehirdeki Iraklı direnişçileri temizlemek için tuzaklı evlere baskınlar yapıyorsunuz. Oyunun gerçekçi olması için yapımcı ve geliştirici ekip, savaştan sağ kurtulan ABD Deniz Piyadeleri, Iraklı siviller, Iraklı isyancılar, savaş tarihçileri ve üst düzey askeri yetkililerden oluşan 70’in üzerinde kişiyle röportaj yaptı ve savaşın psikolojik karmaşıklığını öğrenerek oyunda bunu yansıtmaya çalıştılar.

2003 yılında ABD ve Koalisyon güçleri Irağa girerek yapılan savaşlar sonucu Baasçı Saddam Hüseyin Rejimini devirdiler. Ülkede Saddam Rejimi çöktükten sonra Felluce halkı denetimi sağlayarak sorumlu sivil bir yönetici seçerek şehirde yağma ve suç olaylarının yaşanmasını engelleyebilmiştir. Felluce şehri Irak’ın en gelenekçi yapıya ve muhaliflerin de içinde olduğu bir yapıya sahipti. Seçilen yerel yöneticiler ABD karşıtı olmadıkları için ilk başta ABD bölgeye fazla asker konuşlandırmadı. ABD Hava Kuvvetlerine bağlı 82. Hava İndirme Tümenine mensup 700 askerin şehre girdiği 23 Nisan 2003 tarihinde şehirde olaylar başlar. Amerikan askerlerinin şehirdeki okula yerleşerek üs haline çevirmesine karşı olarak Fellucelilerin, ABD askerlerinin okuldan çıkmalarını ve okulun eğitime devam etmesi talepleri tartışmaya dönüşerek büyür ve okulun önünde protesto başlar. ABD askerleri protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz bombaları kullanırlar ama başarılı olamayınca çıkan arbade de silahlarla ateş açarak 17 sivili öldürürler ve 80 den fazlası yaralanır. İki gün sonra Baas Partisi Merkezi önünde toplanarak şehirdeki ABD varlığını ve önceki gün yaşanan ölümleri protesto eden kalabalığa yeniden ateş açılır ve bu kez de 3 sivil hayatını kaybeder. Bu olaylardan sonra Felluceliler silahlanarak direnişe geçerler. Haziran ayında ABD güçleri şehirde önlem olarak tüm motosikletlere el koyarlar. 30 Haziran günü camide yaşanan patlama sonucu 8 kişi hayatını kaybeder. Felluceliler patlamadan ABD güçlerini sorumlu tutar, ABD kaynakları ise bomba üretimi yapan bir birimin kazayla bombayı patlattığını bildirir. 23 Şubat günü direnişçiler polis karakolunu basarak Irak polislerini öldürdükten sonra direnişçi mahkumları serbest bırakarak bölgeden uzaklaşırlar. ABD güçlerinin evlere düzenledikleri ani baskınlar tepkileri daha da çoğalttı.

4 Blackwater görevlisinin kurulan pusu ile öldürülmesinden sonra şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edilir ve Amerikan güçleri direnişe en sert şekilde karşılık verileceğini belirtirler. Yaşanan olaylar ve sivil kayıpları şehirdeki direnişin büyümesine, katılımların artmasına neden olur. Felluce direnişine Şii dini lideri Mukteda El Sadr a bağlı Mehdi ordusu, El Kaide bağlantılı Abu Musab El Zarqawi, Saddamcı Baasçı eski askerler ve taraf değiştiren Iraktaki yeni hükümetin ordusundan katılanlar olur. Direnişi bitirmek için şehrin etrafı kuşatılır giriş çıkışlar yasaklanır. Kızılay gibi yardım kuruluşlarının şehre girişine izin verilmez. ABD yoğun hava saldırılarını arttırır. Direnişçiler gerilla taktikleri kullanarak şehrin dar sokaklarında tuzaklar, el yapımı patlayıcılar, mayınlar, rpg anti tank füzeleri ile vur-kaç taktikleri uygularlar. ABD’nin yaptığı bombardımanlarda siviller ve direnişçiler yoğun kayıplar vermelerine rağmen şehir merkezine ABD askerlerinin girmesine izin vermediler. ABD güçleri başarı sağlayamayınca farklı bir taktik denemek için şehirden çekilirler ve eski Baas üyesi General Jasim Mohammed Saleh komutasında Felluce Tugayını kurarlar, ABD tarafından bu Tugay silahlandırılır. Kurulan Tugayın silahlarının ve askerlerinin Direnişçilerin safına geçmesinden sonra 1. Felluce Muharebesi ABD için yenilgi olarak görülmüştür. Irak ın diğer şehirlerinde de isyanlar yaşanmaktadır.

2. Felluce Muharebesi şehirdeki direnişin bitirilmesi amacı ile başlar ve çatışmalar daha sert olur. ABD güçleri takviye alarak daha büyük bir kuvvetle taaruza geçer. Şehirde bulunan hendekler mevzilerin aşılmasında büyük kayıplar verilir. ABD kuvvetleri 2. Felluce Muharebesinde şehrin kontrolünü ele geçirirler ama bu zafer çok pahalıya patlar ve çok sayıda savaş suçu ve sivil kayıpları yaşanmıştır. ABD uçakları bölgede bombardımanda yasaklı napalm bombaları ve beyaz fosfor kullandı. 15 Kasım 2005’te  , The Independet a yazdığı bir mektupta ABD’nin Felluce’de silah olarak beyaz fosfor kullandığını Birleşik Krallık Büyükelçisi Robert Tuttle yalanladı. Ancak aynı günün ilerleyen saatlerinde ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Yarbay Barry Venable beyaz fosfor ve napalm iddialarını BBC’ye doğruladı. Çatışmalarda ABD güçlerince radyoaktif uranyum mermileri kullanıldığı ortaya çıktı. Şehirdeki binaların %65 den fazlası yıkıldı ve kullanılan yasaklı silahlar yüzünden ilerleyen yıllarda sakat çocuk doğum oranları büyük ölçüde arttı. Felluce şehri ABD nin 2. Vietnamı olarak yorumlandı. Yaşanan savaş hakkında bir sürü kitaplar yazıldı ve belgeseller yapıldı. Six Days in Fallujah oyunu da bu savaşı konu almaktaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »