SavaşlarTarih

Piri Reis neden idam edildi?

Türk tarihi için en önemli denizcilerimiz den ve kaşif haritacılarımızdan olan Piri Reis neden Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile idam edildi?

Günümüzde de hala tartışma konusu olan Piri Reis’in idam edilmesinde ki en önemli sebep coğrafi ve stratejik avantajlarına, lojistik üstünlüğüne rağmen Hint Okyanusunda ki Portekizlilere karşı yapılan seferlerde başarısız olmasıdır. Hint Okyanusunda bulunan portekiz kuvvetleri sayıca dezavantajlı bir konumda olmalarına rağmen uyguladıkları stratejik taktikler ile Osmanlı İmparatorluğu’na karşı üstünlüğü ellerinde tutmuşlardır.

Kızıldeniz e kıyısı bulunan Müslüman Adal Sultanlığı ve Hristiyan Etiyopya Krallığının aralarında ki savaşa Osmanlı Adal Sultanlığına destek amaçlı ordu göndererek dahil oldu, buna karşı Portekiz’de Etiyopya Krallığına destek amaçlı ordu göndererek Osmanlıya karşı savaşa dahil oldu. Portekiz destekli Etiyopya Krallığının yapılan savaşlarda Osmanlı destekli Adal Sultanlığını yenmesi Osmanlının Kızıldeniz de bulunan otoritesini sarstı. Piri Reis’in yaptığı hatalar ve ihmaller yüzünden Hürmüz Boğazın’da yaşanan yenilgiler Osmanlının Hint Okyanusunda ki varlığını zor duruma soktu. Safeviler ve Portekizlilerin işbirliği ile Osmanlıya giden baharat ticaret yolları engellendi.

Piri Reis in aldığı ağır yenilgiler ve başarısızlıkları onun sonunu getirdi ve ihmalkarlıkları yüzünden idam edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »