Tarih

Türk Topluluklarının Müslüman Olma Süreci  (Yanlış bir şekilde siyasi tarih yorumculuğu ve kesin söylemler)

Kesin söylemlerle yapılan tartışmalardan en popüler olan iki söylem Türklerin, Talas savaşından sonra kabul ettikleri ve Talkan Cülcan olaylarında kılıç zoru ile kabul ettikleri söylemleridir. Günümüzde bu konu hakkında araştırmalar, yorumlar ve tartışmalar sürmektedir.

Geniş ve kalabalık kitleler halindeki toplulukların kısa süreli 5 veya 10 yıl çevresinde birkaç olay ile tamamen din değiştirmeleri mümkün değildir. Kitlelerin din değiştirmesi uzun ve yavaş bir süreçtir. Bir gecede gerçekleşebilecek veya bir olayla olabilecek bir durum değildir.

Türklerin çoğunlukta olduğu Orta Asya kitlelerinin Müslüman olma sürecinde Türkler sanılanın aksine çoğunlukla İslamiyet dinini araplardan değil, İranlı Samani Devletinden öğrenmişlerdir. Özellikle Karlukların Müslümanlaşmasında Samani Devleti etkin olmuştur. Kuzeyde ki İtil Bulgarlarının Müslümanlaşmasında ise ülkelerine gelen seyyahların ve tüccarların dini anlatması ve halkı etkilemesi etkili olmuştur. Siyasi ve kesin söylemler çoğunlukla bir kitlenin beğenisini toplamak ve dikkat çekmek için söylenmektedir.

Kaynakça: Orta Asya Bozkırlarından Avrupa Kapılarına Türklerin Tarihi – İlber Ortaylı

-Oxford Medieval History Books

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »